Urologia – diagnostyka i leczenie układu moczowego

Uzupełnij swoje wiadomości o urologu w Krakowie prywatnie.

U szeregu pacjentów spotkanie z urologiem powoduje skrępowanie. Schorzenia, które bada urologia, postrzegane są jako niezwykle intymne, co sprawia, że pacjenci, którzy zauważyli u siebie alarmujące symptomy choroby, w wielu przypadkach opóźniają o kilka tygodni badanie u urologa. Tymczasem może to skutkować daleko idącymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Doświadczasz problemów z nietrzymaniem moczu? Udaj się do urologa!

Urologia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają między innymi za produkcję hormonów czy usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu białek. O niewydolności układu moczowego może alarmować wiele różnorodnych symptomów, które w szeregu przypadków są ignorowane przez pacjentów z nadzieją, iż same ustąpią. Na które więc objawy powinno się zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako bodziec do bezzwłocznego zapisania się na konsultację z urologiem? Są to w szczególności wszelkie zmiany dotyczące moczu, a więc zauważenie w nim krwi lub ropy, jego ciemniejsza barwa bądź spienienie, ale też nieregularny strumień moczu, pieczenie albo ból przy jego oddawaniu, popuszczanie moczu bądź wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy są również mniej wyraźne, przykładowo nadciśnienie tętnicze, ból w okolicy podbrzusza lub pleców i spuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, wobec tego mężczyźni winni zgłosić się do niego jeżeli mają problemy z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w spermie), ze stulejką, utrzymaniem wzwodu czy kiedy spostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu lub jądrach. Wypada przy okazji odnotować, że panowie po ukończeniu 40 lat powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci zgłaszają się do gabinetu urologa?

Pacjenci na ogół zgłaszają się do poradni urologa celem konsultacji odnośnie wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego organu), a także leczenia wodniaka jądra, stulejki czy też torbieli nerek. Lekarze urolodzy na co dzień wykonują również wiele złożonych zabiegów, jak np. przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego, nefrektomia (a więc usunięcie nerki) i plastyka miedniczek nerkowych.

Nasze dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]