Najlepszym sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu są implanty zębów. Zdają egzamin zarówno w przypadku ogólnego bezzębia, jak i braku pojedynczych zębów. Ich głównymi atutami są naturalny wygląd oraz względnie nieskomplikowania pielęgnacja – implant zęba wraz z koronąwygląda zupełnie jak naturalny ząb. Ich zakładanie jest też mniej dotkliwe dla pacjenta niż założenie mostu lub pełnej protezy – nie ma konieczności szlifowania sąsiednich zębów. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda ten proces i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.
Implanty zębowe – jak przebiega ich zakładanie?
Zabieg założenia implantów zębów rozpoczyna się od podania pacjentowi anestetyku. Równie istotne jest także stosowne nastawienie i poradzenie sobie ze strachem. W następnej kolejności dentysta nacina dziąsła. Umożliwia to odsłonięcie kości i przygotowanie w niej miejsca na implant. W tym celu korzysta się z metod piezochirurgii oraz stosownie dobranych wierteł. To najbardziej skomplikowany etap zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się wyczuciem i doświadczeniem. Dokładność niezbędna jest także przy wszczepieniu implantu zęba w łoże. Kiedy ten będzie na swoim miejscu, lekarz musi jedynie zaszyć dziąsło pacjenta.
Implanty zębowe a obawa przed odczuciem bólu
Myśl o wszczepieniu implantu zębowego budzi u wielu pacjentów przerażenie związane z ewentualnym dotkliwym bólem odczuwanym podczas zabiegu oraz kilka dni po nim. Szczęśliwie lęk ten jest zupełnie bezpodstawny. Obecnie implantologia korzysta z niesłychanie skutecznych środków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi pełen komfort na fotelu stomatologicznym. Pacjenci szczególnie podatni na ból mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego całkowicie eliminującego możliwość odczuwania stresu przed chirurgiem-stomatologiem.