ból krzyża, ból kręgosłupa lędźwiowego

Geneza bólu pleców

Powracający ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, lędźwiowym czy między łopatkami pomału zaczyna być normalnością dla dużej części populacji. W dzisiejszych czasach jest to przypadłość, z którą mierzą się nie tylko osoby starsze. Znikoma aktywność fizyczna skorelowana z pracą za biurkiem sprawia, iż bólu tego rodzaju doświadczają również młodsi ludzie.

Bólu pleców – o czym może informować?

Ból kręgosłupa może mieć dużo źródeł. Jego odczuwanie np. na wysokości klatki piersiowej w wielu przypadkach powiązane jest z układem nerwowym, szczególnie jeśli doświadczany jest jako ból promieniujący w kierunku ramion i barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może też wskazywać na powstawanie chorób narządów wewnętrznych bądź zmian reumatycznych, toteż jego leczenie rozpoczyna się między innymi od wykluczenia tego rodzaju źródeł. Tymczasem ból na wysokości łopatek, jak również ból w odcinku lędźwiowym notorycznie jest konsekwencją przeciążenia struktury kręgosłupa (więzadeł, ścięgien czy mięśni przykręgosłupowych), wynikającego przeważnie z przenoszenia ciężkich obiektów lub złym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy często jest ignorowany, gdyż zanika po odpoczynku, jednakże może on być oznaką rozwoju przepukliny dysku (dyskopatii). Oczywiście ból pleców bywa także następstwem rozmaitych stanów zapalnych oraz obrażeń nierzadko tak znikomych, iż przypominają się nam one dopiero w czasie rozmowy z ortopedą.

Ból pleców – jak mu zapobiegać?

Bólu kręgosłupa nie można ignorować i trzeba jak najszybciej zgłosić się na wizytę u lekarza. Określi on orientacyjnie rodzaj i przyczynę bólu, a następnie skieruje do odpowiedniego specjalisty, który ustali skuteczną formę terapii. Nie powinno się jednakże czekać, aż dopadnie nas ból krzyża. Nawet jeżeli z kręgosłupem nie mieliśmy dotychczas problemów. W tym celu lekarze zalecają regularne ćwiczenia, utrzymanie odpowiedniej wagi, jak również pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała m.in. w czasie pracy przy komputerze. Napięte mięśnie grzbietu i karku można także rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym lub przy pomocy urządzeń do wibroterapii. Taki masaż drganiami umacnia mięśnie, co łagodzi bóle przeciążeniowe oraz pobudza krążenie krwi i limfy.

Nasze dane kontaktowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]