EVLT – wewnątrznaczyniowe laserowe usuwanie żylaków

Więcej informacji o laserowym usuwaniu żylaków uzyskasz w tym miejscu.

Powstawanie żylaków na kończynach dolnych to następstwo ucisku na żyły oraz nadciśnienia żylnego. Żylaki dokuczają głównie paniom (istotnym faktorem wpływającym na ich tworzenie się są m.in. ciąże) oraz osobom pracującym w pozycji stojącej albo siedzącej (to np. pracownicy linii produkcyjnych, kasjerzy i urzędnicy. Takie osoby coraz częściej zgłaszają się do lekarzy flebologów w poszukiwaniu skutecznych sposobów leczenia poszerzonych żył. Jednym z nich jest EVLT, innymi słowy laserowe usuwanie żylaków.

Na czym polega EVLT?

EVLT, a dokładnie “Endo Venous Laser Treatment”, po polsku oznacza “wewnątrznaczyniową terapię laserową”. Laserowe usuwanie żylaków przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwa zwykle około 60 minut. Najpierw flebolog przeprowadza badanie USG, dzięki któremu zaznacza bieg żył oraz określa miejsca wsunięcia jednorazowego światłowodu lasera. Włókno lasera diodowego wprowadza się się do żylaka z użyciem igły, a w następnej kolejności zamyka się tę żyłę wydzielaną przez laser wiązką światła. Po zabiegu EVLT pacjent w mgnieniu oka wraca do normalnych czynności, lecz powinien przez parę najbliższych tygodni przestrzegać poleceń lekarza, takich jak regularny ruch, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, noszenie opatrunku uciskowego, jak również, naturalnie, pojawienie się na obowiązkowej wizycie kontrolnej po zabiegu.

Kiedy flebolog nie podejmie się wykonania zabiegu EVLT?

Laserowe usuwanie żylaków to zabieg mało inwazyjny i jednocześnie bezpieczny, nie zdumiewa więc to, że od momentu, kiedy zaczęto powszechnie wykorzystywać tę metodę na przełomie XX i XXI wieku, błyskawicznie stała się standardem w likwidacji żylaków, a w ostatnim dziesięcioleciu wykonywany jest także przez dużo polskich centrów medycznych. Występują jednakże przeciwwskazania do przeprowadzenia EVLT, z tej przyczyny przed otrzymaniem zgody na zabieg należy wykonać szereg testów, takich jak badanie poziomu glukozy we krwi, parametrów układu krzepnięcia, liczby płytek krwi oraz poziomu elektrolitów. Flebolog nie przeprowadzi również laserowego usuwania żylaków u kobiet w ciąży oraz u osób, u których stwierdzono m.in zmiany zapalne w kończynie poddawanej zabiegowi, niewydolność ogólnoustrojową czy zakrzep lub zrosty w leczonym naczyniu.

Nasze dane kontaktowe:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]