Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Niektóre schorzenia dziąseł i zębów nie mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli takie metody leczenia okazują się bezskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla większości pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna dysponuje technologiami i środkami, które sprawiają, iż nawet najbardziej trudne zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi wykona dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (na przykład całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – zazwyczaj na skutek zaawansowanej próchnicy albo często powracających stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Dentysta chirurg zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jednak dostępne są środki, zupełnie eliminujące przykre doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy panicznie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.