Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest przyjemnym tematem. Dziś jednak, wykorzystując odpowiednie narzędzia i – przede wszystkim – efektywne leki przeciwbólowe, lekarze mogą zagwarantować nam, iż leczenie okaże się w 100% komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne zawsze, jeżeli rozwinie się zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu ultracienkich narzędzi, przez co stomatolog jest w stanie dostać się do najgłębiej zlokalizowanych partii uzębienia. Warto przy tym wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym używa się też innych, często bardzo zaawansowanych technologicznie sprzętów. Których?
Czym przeprowadza się leczenie kanałowe?
Oprócz sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę ważne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba transmitują do ekranu w zasięgu wzroku dentysty, minimalizując niemal całkowicie ryzyko wszelkiego typu błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe jest także mierzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie dużej precyzji umożliwiają specjalne maszyny cyfrowe – endometry. Oprócz tego stomatolodzy wykorzystują także odpowiednie narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane skrócenie zabiegu i polepszenie komfortu pacjenta.
Leczenie kanałowe a NFZ
Rozpoczynając leczenie kanałowe warto pamiętać, iż nie we wszystkich przypadkach jest ono fundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom poniżej 18 roku życia. Inni nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest zaś w pełni płatne. Jeśli będzie ono niezbędne, warto udać się do lekarza posługującego się odpowiednimi akcesoriami oraz wcześniej sprawdzić, co o leczeniu u niego poprzedni klienci mówią w sieci.