Biopsja fuzyjna prostaty – co warto wiedzieć o zabiegu?

Porządna porcja informacji o biopsji fuzyjnej prostaty. Zobacz koniecznie!

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem postaci oraz rozmiaru do kasztana. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za produkcję płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Kłopoty z prostatą zaczynają się u panów wraz z wiekiem, dlatego tak ważka jest jej cykliczna kontrola. Daje to szansę rozpoznania zapalenia bądź przerostu tego gruczołu, jak również wczesnego wykrycia niepokojących zmian rakowych. Trzeba podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie wolno bagatelizować groźby jego ewentualnego powstania.

Kłopoty mikcją i erekcją – alarmujące symptomy

Panowie po 45 roku życia powinni regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, szczególnie jeśli zauważyli niecodzienne symptomy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo problemy z erekcją i wytryskiem, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, kłopoty w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, ale także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zleci badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje duże niebezpieczeństwo rozwoju raka. Żeby jednak mieć absolutną pewność, nieodzowne jest wykonanie biopsji prostaty.

Ile trwa biopsja fuzyjna gruczołu krokowego?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu używa się tylko obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to dość krótki zabieg trwającym przeciętnie około pół godziny. Dodatkowo pacjent spędza także po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, tym samym pełna procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, ponieważ prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki gruczołu są później analizowane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi korzystanie z rozrusznika serca, mała krzepliwość krwi czy uczulenie na niektóre leki. Dlatego też przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Nasze dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]