Jak wybrać zabezpieczenie SSL – rodzaje certyfikatów

Certyfikat SSL to szczególne zabezpieczenie stron internetowych, które zapewnia podmiotom korzystającym z sieci poufność danych i jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Czemu powinno się zabezpieczyć firmową stronę w zabezpieczenie SSL?

Charakterystyczna zielona kłódka – jak zidentyfikować certyfikat SSL?

Certyfikaty SSL to szyfrowane połączenie, chroniące internautów odwiedzających daną witrynę przed niekontrolowanym wyciekiem istotnych informacji – numerów kart kredytowych, danych osobowych, loginów, haseł itp. SSL certyfikaty są powszechnie używane m.in. przez serwisy aukcyjne, instytucje publiczne, strony obsługujące bankowość internetową czy sklepy. Zabezpieczenie powinny posiadać wszelkie witryny, na których realizuje się płatności bądź zostawia dane osobowe. Jak rozpoznać, że strona została zaszyfrowana? Jeżeli w polu adresu pojawia się oznaczenie „https” i symbol zielonej kłódki, znaczy to, iż witryna jest bezpieczna.

Warianty certyfikatów – Comodo SSL i Wildcard SSL

Certyfikat SSL Wildcard to rozwiązanie stosowane najczęściej przez firmy średniej wielkości. Jest najtańszym rodzajem zabezpieczenia SSL obsługującym jedną domenę internetową i nielimitowaną ilość subdomen. Wydanie SSL Wildcard trwa tylko 5 minut. Z kolei certyfikat Comodo SSL stosowany jest przez większe firmy i wymaga weryfikacji manualnej. Dłuższy jest też czas oczekiwania na jego wydanie – od jednego dnia do tygodnia. Comodo EV SSL, innymi słowy certyfikat rozszerzonej walidacji, obejmuje pojedynczą domenę. Użytkownik internetu używający przeglądarki właściwie interpretującej certyfikat EV SSL, dostrzeże zielony pasek adresu oraz zweryfikowaną nazwę przedsiębiorstwa będącego właścicielem domeny. Klienci mogą również skorzystać z certyfikatów Geotrust SSL, które w zależności od wersji są przeznaczone zarówno dla dużych firm, jak i małych podmiotów.