Hosting dla firm – przeczytaj zanim wybierzesz usługodawcę

Jeśli masz firmę, to na pewno posiada ona swoją stronę internetową. Czy wiesz jednak, jak istotny dla Twojego biznesu jest odpowiednio dobrany hosting? Czym zatem powinien się cechować dobry hosting dla firm?

Hosting – postaw na bezpieczeństwo oraz szybkość

Hosting, głównie ten dedykowany dla firm, powinien łączyć w sobie kilka wartości: być bezpieczny, bezawaryjny, szybki i gwarantować wsparcie techniczne. Gdy mówimy o szybkości, mamy na myśli prędkość ładowania się stron. Dlaczego jest istotna? Po pierwsze, ma ona wpływ na wrażenia użytkownika, który często ma skłonność do przedwczesnego opuszczenia strony, gdy ładuje się ona za długo. Po drugie, prędkość ładowania się strony jest jednym z ważnych czynników, które popularne przeglądarki pod uwagę podczas określania pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Poza optymalizacją obrazów i kodu czy likwidacją błędnych przekierowań w obrębie strony, równie znaczący dla czasu ładowania witryny ma także rodzaj hostingu (współdzielony, w chmurze, VPS, czy też dedykowany), wysoka szybkość łącza oraz użycie szybkich dysków SSD w serwerach. Poza tym przedsiębiorstwa powinny szukać usługi hostingowej zapewniającej pełną niezawodność. Serwery firmy hostingowej powinny funkcjonować w sposób ciągły. Warto wybierać tych dostawców, którzy zapewniają bezawaryjne działanie serwera rzędu min. 99%. Ten czynnik powinien być wyjątkowo ważny dla sklepów internetowych, bo każda godzina niedostępności sklepu może powodować wiele tysięcy strat.

Czym powinien charakteryzować się niezawodny hosting internetowy?

W przypadku hostingu dla firm nie warto skłaniać się do rozwiązań najtańszych. Darmowe usługi hostingowe najczęściej charakteryzują się niską jakością, a nagminnie zdarza się, że serwery takiej usługi znajdują się za granicą i nie ma do nich dostępu w razie awarii. Dla stron firmowych poszukujmy hostingu gwarantującego całodobowe wsparcie techniczne kompetentnego zespołu. Istotne, aby reakcja na zgłoszenia ewentualnych awarii była też stosunkowo krótka, kontakt z dostawcą łatwy, a cennik hostingu i warunki przedłużenia ważności domeny skonstruowane w klarowny sposób. Nie zaniedbujmy też o bezpieczeństwie naszych danych. Serwery firmy hostingowej powinny być zabezpieczone stale aktualizowanym programem antywirusowym, w serwerowni muszą panować odpowiednie warunki techniczne (temperatura, chłodzenie, zabezpieczenie na wypadek pojawienia się ognia), a kopia zapasowa danych powinna być przeprowadzana cyklicznie.