Czy warto czytać blogi o zdrowiu i zdrowym stylu życia?

Blog urodowy - odwiedź tę jedyną w swoim rodzaju stronę.

Internet to miejsce, gdzie bardzo łatwo można wyszperać informacje o dowolnej sferze życia. Internauci mają szczególną słabość do radzenia się Google odnośnie zagadnień zdrowotnych, częstokroć wręcz poprzedzając definitywną decyzję o konsultacji z lekarzem godzinami przeszukiwania sieci w celu samodzielnego odnalezienia rozwiązania problemu. Lecz czy to mądry model wykorzystywania informacji dostępnych na portalach o zdrowiu i urodzie?

Portal o zdrowiu i urodzie to nie alternatywa dla specjalistycznej porady medycznej

W bezmiarze treści o medycynie, żywieniu i zabiegach estetycznych dostępnych w internecie jest sporo wiarygodnych artykułów przygotowanych zarówno przez specjalistów, jak i przez ludzi zauroczonych daną tematyką i od lat pracujących w zawodach powiązanych z medycyną. Lecz korzystanie z porad zamieszczanych na portalach o zdrowiu albo urodzie nie powinno (a właściwie nie może!) polegać na traktowaniu ich jako alternatywy dla indywidualnego kontaktu z lekarzem. Blog o urodzie oraz zdrowiu, o ile zapewnia rzetelnych informacje, może natomiast stać się świetnym źródłem pomocnej wiedzy, która przygotuje internautę do sprawnej nawigacji po świecie usług medycznych. Artykuł z przedstawieniem objawów sygnalizujących jakąś z chorób, którą czytelnik u siebie podejrzewa, może później pomóc mu lepiej wyrazić swoje obawy lekarzowi pierwszego kontaktu. Z kolei przeczytanie w sieci dokładnego opisu zabiegu wyjaśnionego prostym językiem pomoże oswoić pacjenta z przebiegiem przyszłej operacji i zmniejszyć stres z nią związany.

Warto subskrybować portale z ciekawostkami o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl