Szukasz pomocy detektywa? Sprawdź, kto może nim zostać?

Usługi prywatnych detektywów są coraz popularniejsze. Decydujemy się na na ich wynajęcie nie tylko w przypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi bywają bardzo pomocne także dla przedsiębiorców – umożliwiają np. zweryfikowanie czy pracownik będący na L-4 rzeczywiście jest niezdolny do pracy albo czy informacje przedłożone przez niego w zgłoszeniu o pracę są prawdziwe. Warto więc powiedzieć kilka słów na temat tego, jakie kwalifikacje powinien mieć prywatny detektyw i w rozwiązaniu których zagadnień może nam pomóc.

Detektyw – wymagania

Nie każdy może pracować jako prywatny detektyw. By legalnie działać w tym zawodzie, trzeba dysponować stosowną licencją wydawaną po zaliczeniu państwowego egzaminu. Pamiętajmy jednak, że osoby przystępujące do testu muszą również spełnić uprzednio określone wymagania. Najważniejsze z nich to posiadanie obywatelstwa dowolnego z krajów należących UE, świadectwa o nieposzlakowanej opinii wydanego przez komendanta miejskiego lub powiatowego Policji oraz co najmniej średniego wykształcenia. Warunkiem jest również bycie osobą niekaraną, a odnośnie byłych funkcjonariuszy służb mundurowych – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co ważne, kandydaci na prywatnych detektywów muszą ukończyć 21 lat.

Kiedy szukać pomocy detektywa?

Większość zadań, realizowanych przez detektywów dotyczy różnego typu kwestii rodzinnych. Do biura detektywistycznego możemy zgłosić się m.in. jeśli podejrzewamy, że nasz małżonek jest niewierny lub nie mamy pewności, czy drugi rodzic naszego dziecka odpowiednio się nim opiekuje. Detektyw pomoże nam też ustalić rzeczywistą wysokość dochodów byłego partnera, co okaże się bardzo przydatne podczas spraw o ustalenie wysokości alimentów.