Szkolenia dla administracji – ochrona danych osobowych

Podstawowym oficjalnym dokumentem w Polsce, który dotykał kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która weszła w życie w 1997. Również dziś definiuje ona ów termin i omawia, jak należy z nich korzystać. W myśl aktu dane osobowe to wszystkie informacje, jakie umożliwiają rozpoznanie danego człowieka bez złożonych działań. Do danych osobowych zakwalifikować możemy więc numer PESEL, nazwisko i imię oraz adres, ale też tak zwane dane wrażliwe – między innymi wiadomości o chorobach, wyznaniu czy możliwych sprawach sądowych. O ich ochronę warto zadbać zwłaszcza dlatego, iż dzięki nowym technologiom ich pozyskanie oraz wykorzystanie okazuje się naprawdę łatwe.

Dla kogo jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają każdego typu przedsiębiorstwa. Jedne dysponują tylko danymi ich współpracowników, inne natomiast mają dostęp również do danych kontrahentów. We obu przypadkach specjaliści, którzy mają z nimi styczność muszą ukończyć specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu nauczą się, w jaki sposób zagwarantować im ochronę. Jest to bardzo ważne, bowiem po zauważeniu zaniedbań Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych może nałożyć dotkliwe sankcje – nie tylko pieniężne, ale w najcięższych sytuacjach również więzienia.

Na czym opiera się szkolenie z ochrony danych osobowych?

Kurs z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszystkich pracowników zarządzających takimi informacjami – będą to m. in. specjaliści z HR, do spraw rekrutacji lub składnic akt. W jego cenę wliczone są także broszury dydaktyczne, za pomocą których kursanci szybciej przyswoją wiedzę. Po ukończeniu szkolenia, w czasie którego nauczą się, jak zapewnić ochronę danych, kursanci otrzymują odpowiednie certyfikaty. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie pochłaniają wiele czasu – zazwyczaj kończą się tego samego dnia.