Sprawdzenie historii samochodu nie zaniedbaj przed zakupem

Nie każdy może pozwolić sobie na zakup auta prosto z salonu. Nie jest to zresztą konieczne, bo na rynku wtórnym dość prosto możemy znaleźć modele, które przy prawidłowej eksploatacji pojeżdżą nawet kilkanaście lat. Oczywiście znalezienie takiego auta wymagać będzie dużej wiedzy i umiejętności diagnozowania różnego typu usterek. Większość z nas zwyczajnie ich nie posiada, jednak nie znaczy to, że tacy kierowcy, kupując auto z drugiej ręki, narażeni są na ponoszenie dużego ryzyka. Mogą bowiem skorzystać z pomocy specjalisty.

Kupno samochodu używanego – co należy sprawdzić?

Wykaz elementów, które potencjalny nabywca auta powinien skontrolować przed jego zakupem jest długa i obejmuje zarówno kwestie prawne, jak i techniczne. Jeśli idzie o kondycję techniczną pojazdu najwięcej na jej temat powiedzą takie elementy jak oświetlenie, szyby (zwłaszcza przednia) oraz ewentualne przerwy między elementami nadwozia, wskazujące na możliwą wypadkową przeszłość samochodu, podobnie zresztą jak niedomykające się drzwi. Przed zakupem auta koniecznie powinniśmy też upewnić się, że nie znajduje się ono w rejestrze pojazdów kradzionych.

Komu powierzyć sprawdzenie auta przed zakupem?

Jak już wspomnieliśmy, uzyskanie 100% pewności co do tego, że samochód jest w dobrym stanie technicznym, a konieczne naprawy nie okażą się dla naszego budżetu dużym nadwyrężeniem, wymaga specjalistycznej wiedzy. Dlatego czynność tę warto zlecić specjalistom wykonującym inspekcje samochodów przed zakupem. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, warsztaty sprawdzają też historię samochodu na podstawie numeru VIN.