Osuszanie murów po zalaniu powierz profesjonalistom

Nawet jeśli budowla ustawiony jest na terenie, gdzie wody gruntowe przebiegają dość nisko, istnieje niebezpieczeństwo, że z czasem ściany będzie penetrować wilgoć. Może się to wydarzyć także bez ostrzeżenia z powodu podtopienia czy też w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną, a niekiedy pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo w rezultacie błędnie wykonanej lub uszkodzonej hydroizolacji murów.

Osuszanie murów – najpierw ustalenie przyczyn

Wilgotne ściany nie znaczą od razu, że budowla nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności należy zacząć od sprawdzenia przyczyn tworzenia się wilgotnych plam. W pomieszczeniach takich jak niewietrzone piwnice, łazienki czy kuchnie wykwitająca na ścianach pleśń jest częściej wynikiem skraplania się pary wodnej lub przecieków z uszkodzonego tarasu bądź dachu. Takie przypadki wymagają użycia jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia poprawnej wentylacji we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z poziomych blokad przeciwwilgociowych albo powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i penetrują fundamenty i ściany obiektu lub gdy zdarzyło się zalanie na skutek powodzi (względnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów jest już rolą zawodowców z obszaru hydroizolacji.

Metody osuszania ścian

Specjaliści, którzy posiadają ogromne doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoją pracę od diagnozy źródła zawilgocenia i kondycji podmokłych ścian. Jest to baza do wybrania słusznych metod i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki nabrzmiewają i wykruszają się, a na murach pojawiają się zacieki, zapewne spowodowane jest kapilarnym wnikaniem wody w ściany. Po niezabezpieczonych ścianach z cegły woda pnie się w górę – niekiedy nawet na kilka metrów. Zdarza się to częstokroć, szczególnie w starych budynkach, aczkolwiek można na to zaradzić odtwarzając izolację poziomą murów, która wstrzyma podnoszenie się wilgoci ku górze. Kolejnym krokiem, rzecz jasna po właściwym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz wykonanie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie murów polega czasami przywróceniu hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem kompetentnej ekipy jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, pozbycie się zdegradowanej papy termozgrzewalnej, mat bentonitowych czy izolacji bitumicznej, a następnie naniesienie izolacji pionowej mineralnej albo elastycznej. W wielu przypadkach potrzebne będzie również naprawa łączenia izolacji ścian z izolacją innych elementów budowli, jak stropy żelbetowe, ściany żelbetowe oraz przepusty kabli.