badania kierowców Bielsko, badania kierowców Bielsko

Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Na sytuację na drogach w szczególnym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich auta. Naprawdę istotne okazuje się to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i autobusów. W ich sytuacji istotne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z takich profesji zgodnie z prawem powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ten temat parę słów. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Reguły badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Mają one postać rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w skrajnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są badania na specjalnych urządzeniach, podczas których badana jest zdolność szybkiego reagowania, percepcja prędkości, podzielność uwagi i dostrzeganie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę zwiększyć. Jak? W internecie znajdziemy różne filmy pokazujące działanie urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]