Cena druku 3D – od czego zależy?

Sprawdź druk 3D cennik na https://cadxpert.pl/aktualnosci/ile-kosztuje-wydruk-3d-odkrywamy-co-wplywa-na-cene-druku-3d/

Możliwość zlecenia druku 3D każdej makiety, prototypu oraz części z tworzyw sztucznych w dużym stopniu redukuje wydatki ponoszone przez wiele firm. O ile intencją przedsiębiorstwa jest ciągła produkcja, zwykle decyduje się ono na nabycie własnych profesjonalnych drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy obsługujących je ekspertów. Natomiast jeśli konieczność opracowania modelu 3D jest okazjonalna bądź w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o ograniczonym nakładzie, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zamówienie druku w firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach w trakcie planowania przedsięwzięcia pojawia się często pytanie: jak określić koszt wydruku 3D?

Czynniki wpływające na koszt druku 3D?

Na końcową cenę wydruku 3D wpływa mnóstwo czynników. Podmiot zlecający druk 3D nie zawsze posiada gotowy do druku plik w poprawnym formacie (czyli STL albo STEP), z pomocą którego można wstępnie określić koszt wykonania zlecenia. Często zlecający opracowuje zaledwie rysunek projektowy lub prototyp. To powoduje, iż cena druku 3D staje się adekwatnie wyższa z powodu konieczności przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD, bądź też przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego przedmiotu przy pomocy skanera 3D. Kolejne czynniki, które znamiennie wpływają na finalną cenę wydruku to, naturalnie, wybór samej technologii druku oraz tworzyw, z których wykonany będzie produkt. Jednakowo ważne jest też to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to głównie od kubatury obiektu i tego, czy wydruk ma mieć pełne czy częściowe wypełnienie) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dodatkowej obróbki (przykładowo montażu dodatkowych elementów lub lakierowania).

Chcesz obliczyć koszt druku 3D? Wypełnij kwestionariusz zleceniobiorcy

Nie da się właściwie oszacować kosztu druku 3D bez uprzednich konsultacji z wykonawcą, któremu zamierzamy powierzyć dane zlecenie. W tym celu powinno się przesłać jej plik do ewaluacji lub, jeżeli nim nie dysponujemy, skorzystać z formularza i jak najwnikliwiej opisać specyfikę zlecenia. Wycena druku 3D przygotowywana przez firmę CADXPERT jest darmowa. Specjaliści CADXPERT służą też wsparciem przy wyborze materiału oraz najlepszej techniki druku.

Nasze dane kontaktowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]