Jeżeli jesteś zainteresowany Krajowym Systemem e-Faktur, koniecznie kliknij w to miejsce.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie biznesmeni na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od roku 2023 będzie to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.
Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla księgowych
Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie sformułowaną strukturę danych zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie właściwie niewiele powie człowiekowi, który nie wie jak go odczytać, natomiast dla stosownego programu do rozliczania oraz wystawiania faktur taki dokument będzie absolutnie klarowny. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują jednakową strukturę obojętnie jakiego oprogramowania do księgowości użyją obie strony transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane tak samo. Jest to znamienny krok naprzód w szczególności dla biur rachunkowych, które dotąd raz za razem spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur podsyłanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej czy pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kompletnie eliminują możliwość pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgowego, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System Faktur – właściciele przedsiębiorstw wiele na tym zyskują
Wszyscy przedsiębiorcy od stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić fakturę ustrukturyzowaną przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność między innymi szybciej dostaną zwrot VAT, nie muszą wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, iż faktury się nigdzie nie zapodzieją (KSeF przechowuje dane o nich przez dekadę). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w wyższym stopniu przeciwdziała nieprawidłowościom w obszarze podatku akcyzowego, VAT oraz dochodowego. Watro podkreślić, że obowiązek stosowania KSeF nie przekreśla możliwości korzystania z komercyjnego oprogramowania do księgowania, ale trzeba dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]