złoto sztabki

Co warto wiedzieć o inwestycjach w złote sztabki?

Gromadzenie pieniędzy na koncie bankowym lub zakładanie lokat nie jest obecnie tak rentowne jak pięć lat temu. Niezbyt wysokie oprocentowanie proponowane przez instytucje bankowe, ale także i powszechniejsza świadomość, że nie inwestowane środki nie zarabiają spowodowały, że Polacy szukają sposobów, które umożliwią ich pieniądzom zapewniać w przyszłości dodatkowy przychód. Obok kupowania udziałów funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych i akcji, coraz zagorzalszych sympatyków zdobywają metale inwestycyjne, a przede wszystkim – złoto w sztabkach.

Sztabki złota – czemu popyt na ten kruszec nie ulega zmianie?

Przede wszystkim wypada stanowczo zaznaczyć, że inwestycja finansów w złoto w sztabkach to inwestycja na kilka lat. Złoto zazwyczaj nie poddaje się mniejszym i większym zawirowaniom odczuwalnym w gospodarce, a wręcz destabilizacja polityczna oraz ekonomiczna nierzadko podbija jego wartość. Naturalnie można odnotować wahania w jego ceny, jednak badając jej historyczny wykres od razu można spostrzec, że z czasem ona wzrasta. Czemu tak się dzieje? Od kilkuset lat ilość tego kruszcu będąca w obiegu utrzymuje się mniej więcej bez zmian. Kiedyś służył on jako środek płatniczy, dzisiaj jest szeroko wykorzystywany w elektronice,medycynie oraz przemyśle chemicznym, jak również – wciąż na dużą skalę – w jubilerstwie i sztuce. Pomimo, że wydobycie złota trwa nieustannie i w teorii powinno go przybywać, odzyskiwanie tego kruszcu wykorzystanego między innymi podczas produkcji sprzętu elektronicznego (jak radia CB czy też piloty do telewizorów) jest częstokroć nieopłacalny, dlatego zapotrzebowanie na złoto trzyma się wysokim poziomie i prognozuje się, iż w przyszłości ta tendencja nie powinien ulec zmianie.

Złoto w sztabkach – kogo stać na jego nabycie?

Czytając o lokacie oszczędności w sztaby złota gros inwestorów natychmiast oszacuje, iż to nie dla nich, ze względu na ogromny koszt. Tymczasem sztabki złota występują w licznych wagach, wobec tego zasadniczo każdy może sobie pozwolić na inwestycję pewnej części oszczędności w ten kruszec. Złoto można nabyć już w sztabkach o wadze 1 g, 2,5 g czy 10 g. Takie niewielkie sztabki są też wyśmienitym pomysłem na upominek. Zamożniejsi inwestorzy, mający większy kapitał raczej zamawiają się na cięższe sztaby złota o wadze 50 g, 500 g, jak również 1000 g. Trzeba jednak mieć świadomość dwóch faktów. Po pierwsze, nie można pociąć kupionej sztabki przy przyszłej odsprzedaży. Po drugie, inwestując w większą sztabkę nabywamy złoto dużo taniej. Dlatego należy zamawiać złoto w sztabkach o różnej wadze lub zdecydować się na zakup tzw. combibarów, które są wstępnie rozparcelowane na mniejsze kawałki.

Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]