szalunki Kraków, szalunki Peri, wypożyczalnia szalunków

Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Szalunki, nazywane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Zazwyczaj używa się ich podczas wylewania ścian betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, by należycie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się też podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie otworów na drzwi, bramy i okna. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i jakim sposobem mogą nabyć je inwestorzy.

Szalunki ze sklejki, metalu bądź drewna

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ bądź desek drewnianych, która po rozmontowaniu może być wykorzystana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – wielu inwestorów i wykonawców decyduje się zatem na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki produkuje się ze sklejki, drewna bądź metalu, a także łączyć w sobie 2 albo 3 materiały. Najczęściej jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę scalają belki, głowice ze stali lub aluminium, narożniki i łączniki.

Wynajęcie szalunków – nie ma potrzeby ich kupować?

Przedsiębiorstwa na co dzień zajmujące się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących postawić pojedynczy obiekt i zespołów, które zwykle oferują odmienne usługi. Kupno wszystkich elementów niezbędnych do wykonania szalunku byłoby całkowicie nieopłacalne . Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]