Szalunki – ich zastosowanie i sposób wykonania

Chcesz kupić szalunki Kraków? Sprawdź https://abcszalunki.pl.

Szalunki to nic innego, jak forma tymczasowa, którą najczęściej robi się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna cechującego się słabszą jakością. Niektóre firmy decydują się na zrobienie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale tego typu działanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo właśnie tak w inny sposób określa się szalunki – sprawia, że mieszanka, którą się wylewa, zyskuje oczekiwany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Z pomocą szalunków można także solidnie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, gdy wylana mieszanka ostatecznie stężeje.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszystkie konstrukcje z betonu robi się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zapełniony odpowiednio dobraną mieszanką betonu. W niektórych przypadkach konieczne jest użycie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmuje się dopiero wówczas,gdy mieszanka mocno zwiąże. Na ogół niezbędne jest do tego od około dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonywane są na przykład w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu kolumn ogrodzeń oraz sufitów z żelbetonu. Cechują się więc bardzo szerokim zastosowaniem, a budowa bez nich nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy konieczne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są także specjalne podpory oraz dźwigary. Często zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w dostarczaniu zakładom budowlanym mocowań, dźwigarów i sklejki.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]