Każdy, kto podejmuje decyzję o budowie domu, chciałby, by możliwie jak najdłużej jego stan był idealny. Nie stanie się to jednak możliwe, jeżeli nie zostanie wykonana prawidłowa izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja skutecznie ochrania przed wilgocią na ścianach, na skutek czego sprawia, że nie pokrywają się one nieestetycznymi plamami, a w pomieszczeniach nie pachnie wilgocią.
Izolacja pionowa i pozioma – realizacja oraz rola, jaką pełni
Jednym z objawów nie spełniającej swojej roli izolacji domów okazuje się być zawilgocenie ścian. Do tego dodać trzeba puchnące tynki i wspomniane we wstępie artykułu plamy, które na ogół dostrzec można w piwnicy oraz na parterze. Tego rodzaju problemy wyjątkowo często obserwuje się w tych nieruchomościach, których fundamenty zrobiono z czerwonej cegły. Bez żadnego znaczenia jest to, czy chodzi o budynki wybudowane przez laty, czy te współczesne. Aby zrekonstruować brakującą bądź niewłaściwie wykonaną izolację poziomą, powinno się ustalić do jakiego pułapu powinna ona docierać, a następnie na każdym metrze bieżącym ściany wykonać mniej więcej dziesięciu nawiertów biegnących ukośnie. Potem wykonane otwory należy napełnić wykorzystując w tym celu specjalny płyn, który ma działanie uszczelniające. Posiada on właściwości higroskopijne, na skutek czego skutecznie uszczelnia fugi i powstrzymuje przedostawanie się wilgoci w górne obszary murów. By jednak izolacja pozioma okazała się skuteczna, niezbędne jest też odtworzenie izolacji pionowej. W tym celu powinno się w pierwszym etapie usunąć tynki, które uległy zawilgoceniu, wyczyścić ścianę, pogłębić fugi, a następnie zabezpieczyć całość środkiem izolującym. Ostatnim etapem prac jest ocieplenie murów styropianem.
Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją wykonać?
Przygotowanie hydroizolacji budynku najlepiej jest powierzyć mającej doświadczenie firmie, która zna temat hydroizolacji. Tylko wówczas można mieć pewność, że prace będą wykonane we właściwy sposób, a izolacja będzie pełnić swoją rolę.