Żywice, proszki i filamenty – o różnych materiałach do druku 3D

Znajdź filament

Firma CadXpert oferuje duży wybór materiałów do drukarek 3D: tworzywa termoplastyczne, żywice fotopolimerowe i wiele innych. Materiały te można podzielić na 4 rodzaje:
– SLS – spiekany selektywnie poliamid w proszku,
– SLA – utwardzane promieniem lasera żywice fotopolimerowe o różnorodnych własnościach,
– PolyJet – płynne żywice fotopolimerowe, utwardzane za pomocą światła UV,
– FDM – warstwy ciekłych tworzyw termoplastycznych (filamentów). Dzieli się ono na dwie podkategorie: FDM do błyskawicznego tworzenia prototypów z niedrogich termoplastów oraz FDM dla przemysłu używane do zaawansowanego wytwarzania z funkcjonalnych materiałów termoplastycznych.

Filament – powszechnie dostępny oraz nietoksyczny materiał do druku 3D

Filament to materiał używany do druku 3D w technologii FDM. Ta technologia druku i tworzywo są używane do ekspresowego prototypowania z prostych do kształtowania termoplastów, jak również do testowania funkcjonalnego oraz seryjnej produkcji. Które filamenty są przeważnie stosowane do druku 3D? W większości wypadków sięga się po tworzywa inżynieryjne (m.in. te o wysokiej udarności) czy też charakteryzujące się szczególnymi cechami (przykładowo odpornością na ogień) oraz łatwe do kształtowania poliestry alifatyczne czyli PLA. Technika druku FDM dotrzymuje kroku wydrukom pozyskanym przy pomocy pozostałych rozpowszechnionych metod: termoformowania lub wtrysku. Główne plusy filamentów to rozsądna cena idąca w parze z dobrą jakością wydruku, proekologiczny sposób ich wytwarzania (czysty i nietoksyczny, dlatego wyprodukowane z jego pomocą prototypy można stosować np. w biurach), jak również duża dostępność.
W asortymencie CadXpert w technologii FDM znajdują się filamenty:
– inżynieryjne,
– elastomery,
– do szybkiego prototypowania.

Pozostałe materiały do drukarek 3D – o żywicach fotopolimerowych

Oprócz filamentów, firma CadXpert oferuje także inne materiały do druku 3D. Dla technologii PolyJet są to m.in. materiały:
– imitujące polipropylen,
– transparentne,
– wysokotemperaturowe.
PolyJet jest uznawana za niezmiernie precyzyjną i kompleksową technologię druku 3D. Ciekłe żywice fotopolimerowe są utwardzane warstwa po warstwie za pośrednictwem światła ultrafioletowego. Za sprawą swoich właściwości mają zastosowanie głównie jako prototypy: anatomiczne, inżynieryjne, odwzorowujące produkt końcowy i koncepcyjne. Z tego materiału produkowane są też opakowania, obudowy i inne artykuły użytkowe.
Z kolei w stereolitografii (innymi słowy technologii SLA) są to między innymi materiały:
– odlewnicze,
– stomatologiczne,
– standardowe,
– inżynieryjne.
Jakie zastosowanie ma płynna żywica fotopolimerowa, którą utwardza się laserem? Niezwykle szerokie. Przede wszystkim stosujemy ją w medycynie i przemyśle do trójwymiarowego druku projektów koncepcyjnych i prototypów, jak również rozmaitych detali, w których chcemy uzyskać efekt wygładzonej powłoki.

Nasze dane kontaktowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]