Szukasz ekologicznych przetworów? Wybierz żywność z certyfikatami

Dowiedz się, gdzie zamówić ekologiczną żywność.

Od dynamicznego rozkwitu branży żywieniowej, który rozpoczął się w zeszłym stuleciu, wyroby konsumowane przez nas na co dzień zaczęto standardowo nasycać różnymi związkami wydłużającymi ich żywotność. Ale wraz z dojrzewającą świadomością konsumentów odnośnie tego, co jedzą i jakie może to wywoływać skutki dla ich zdrowia, ostatnio coraz częściej szukają oni towarów wytworzonych z żywności eko.

Żywność eko – niska zawartość metali ciężkich, azotynów oraz azotanów

Żeby jakiś produkt dostępny w naszym kraju mógł zwać się „ekologicznym”, musi spełnić wiele wytycznych. Żywność ekologiczna i artykuły z niej wyprodukowane muszą pozyskać konkretne certyfikaty przyznawane przez wskazane do tego instytuty. Nadrzędnym jednakże przymiotem spożywczych wyrobów eko jest to, że zastosowane do ich przyrządzenia warzywa i owoce hodowano według kluczowych zasad rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie stosowali syntetycznych środków ochrony roślin ani nawozów mogących negatywnie oddziaływać nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które też szkodzą środowisku. Niektóre bowiem nawozy zanieczyszczają wody gruntowe lub wywołują zasolenie gleby, a opryski pół silnymi pestycydami nieraz powodują np. obumieranie pożytecznych owadów. Natomiast ekologiczna uprawa sprawia, że owoce i warzywa cechują się niższą zawartością azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to znaczy, że mniej tych niepożądanych związków dostanie się do organizmu ich konsumentów.

Jak powinna być znakowana żywność eko?

Żywność eko podlega nieustannej kontroli we wszystkich fazach produkcji, w tym także podczas magazynowania i przewozu. Co ważne, jeżeli przetwór spełnia kryteria, jego producent prócz typowych informacji m.in. o wartościach odżywczych, masie netto, miejscu produkcji składników, terminie trwałości i temperaturze przechowywania, musi też koniecznie wskazać numer identyfikacyjny organu kontrolnego ten produkt i zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, a więc białe gwiazdki tworzące w kształt listka. Poszukując żywności eko warto zatem czytać uważnie etykiety wyrobów, a zamawiając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy na stronie zamieszczona jest informacja o posiadanych certyfikatach.

Nasze dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]