Rynny metalowe i plastikowe – orynnowanie dachu

Dowiedz się więcej o rynnach PCV

Systemy dachowe tworzy wiele modułów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji związanych z jej zbieraniem się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz zręczności – podobnie jak zakładanie systemów rynnowych. Co w związku z tym powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – jakie elementy je tworzą?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod ziemią, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie najrozmaitszych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a potem do kanalizacji.

Rynny PCV, plastikowe lub metalowe – które kupić?

W ofercie hurtowników dostępne są orynnowanie dachu wykonane z kilku materiałów – między innymi z metalu lub plastiku. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego oraz tego, w jakim stopniu jest on narażony na opady. Decyzję o doborze konkretnego systemu rynien należy więc skonsultować z ekspertem.

Nasze dane kontaktowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08