Rodzaje tablic korkowych i sposoby ich wykorzystania

Tablica korkowa – niby kompletnie pospolita rzecz, a może pełnić wiele interesujących funkcji. Różnorodność wykonania i wymiary tablic korkowych powodują, iż sprawdzają się one zarówno do ozdoby pokoju, jak i są wykorzystywane w biurach i instytucjach publicznych.

Jak najczęściej korzystamy z tablic korkowych?

Najczęściej napotykamy tablice korkowe na korytarzach szkół i przedszkoli. Przypinane są na nich artykuły z gazet o sukcesach uczniów i placówki, ważne informacje o organizowanych wydarzeniach (studniówkach, olimpiadach, wizytach gości lub konkursach), nieobecnościach nauczycieli i zastępstwach czy godzinach zajęć pozalekcyjnych. Tablice korkowe w szkołach to również idealne rozwiązanie dla uczniów z pasją dziennikarską. Pod okiem pedagoga dzieci mogą pisać artykuły na interesujące ich tematy, wyszukiwać ciekawostki naukowe czy komentować wydarzenia w formie satyrycznych komiksów, tworząc cykliczną gazetkę szkolną. Taki biuletyn można wywiesić na głównym korytarzu szkoły, tak by był widoczny dla wszystkich. W przedszkolach, na tablicy korkowej można zorganizować wystawę rysunków czy laurek szykowanych przez dzieci na różne okazje – maluchy będą lepiej czuły się w takim otoczeniu. Z kolei w biurach czy urzędach można wykorzystać tablicę korkową jako dodatkowy biuletyn informacyjny, bo w zalewie maili nie każdy odczyta wszystkie wiadomości. Należy jednak pamiętać, by tablica była powieszona w często uczęszczanym miejscu, np. przy stanowisku z napojami albo w pomieszczeniu socjalnym.

Tablice korkowe – używaj ich w domu

Do wszystkich powyższych przykładów najodpowiedniejsze będą duże tablice korkowe, czyli takie o wymiarach 150×100, 200×100 lub większe. Jeżeli jednak pragniemy zastosować tego typu tablice w domu, warto skupić się na wymiarach nie większych niż 90×60. Tablice korkowe produkowane są w ramach aluminiowych, drewnianych bądź z listwy MDF. Ramy aluminiowe i z drewna lakierowanego mogą występować w wielu kolorach (niebieski, jasny i ciemny fiolet, błękitny, żółty), a listwy MDF są przeważnie srebrne, białe, czarne, w kolorze dębu stuletniego, dębu naturalnego i calvados, dlatego każdy dobierze tablicę, która będzie pasowała do wystroju wnętrza. Jak można użyć tablicę korkową w domu? Można na niej zawiesić nagrody zdobyte w konkursach, pocztówki przysłane przez rodzinę z wakacyjnych wojaży lub naszyjniki i bransoletki, zamiast trzymać je splątane w szkatułce biżuterię. A entuzjaści podróży mogą przypiąć do niej mapę świata, by zaznaczać kolorowymi pinezkami odwiedzone już miasta lub kraje.