Dowiedz się więcej o książkach dla młodzieży na https://bit.ly/3Pjuaew.
Osoby wychowywane w XXI wieku mają coraz rzadszą styczność z szeroko rozumianą literaturą. Młody człowiek wybiera najczęściej szybką rozrywkę w telefonie, na tablecie bądź w telewizorze, a po książkę przeważnie sięga wówczas, gdy jest to lektura szkolna. I właśnie z powodu obowiązku poznawania starych tekstów literackich dla szeregu licealistów czytanie dla przyjemności stało się niezrozumiałym konceptem.
Literatura młodzieżowa odwołuje się do typowych doświadczeń młodych ludzi
Licealiści nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. W sprzedaży jest sporo literatury młodzieżowej nie tylko zagranicznych ale i polskich autorów, którzy rozważają zagadnienia i opisują historie ciekawe dla młodego pokolenia odbiorców. Ten gatunek literatury dostał nawet własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Są to utwory kreowane z myślą o czytelniku w wieku od 12-18 lat. Publikacje dla młodzieży sięgają do szeregu gatunków literackich: są tu m.in historie obyczajowe, fantasy i thrillery. Jednakże cechą wspólną tych książek jest odwołanie się bezpośrednio do uniwersalnych doświadczeń młodych ludzi. Powieści te mówią zatem o poznawaniem własnej tożsamości, stosunkach z rodzicami, nawiązywaniu i utracie przyjaźni, pierwszym zauroczeniu czy odnajdowaniu swojego miejsca na świecie. Czytanie literatury młodzieżowej pozwala nastolatkom poczuć, iż inni także przeżywają tożsame problemy w czasie dorastania.
Czy warto namawiać Czytanie literatury dla nastolatków z biegiem czasu daje korzyści
Polecamy podsuwać młodzieży inspirujące ją powieści, ponieważ rozwinięcie w nich chęci czytania dla zabawy po czasie daje niemało korzyści. Dziecko, które codziennie sięga po książki posiada szerszy zasób leksykalny i lepiej daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co znacznie upraszcza zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Jednak poznawanie historii innych osób w identycznym wieku to także metoda na dokładniejsze zrozumienie siebie, własnych potrzeb oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co istotne, rodzice nigdy nie powinni wyśmiewać zainteresowań dziecka. Jeśli więc dziecko chętniej czyta historie o superbohaterach bądź duchach nie komentujcie, że to głupie i dajcie mu je eksplorować!
Nasze dane kontaktowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa