Łańcuchy na koła – kiedy zakładać?

Łańcuchy na koła kupisz na ebagaznik.pl

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak jednak typy łańcuchów na koła można kupić?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy przede wszystkim mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy modele wykonane z myślą o stosowaniu w autach ciężarowych, osobowych, dostawczych i terenowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci używają głównie stali tytanowej lub manganowej.

Prowadzenie auta z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się buksowania kół, jazdy po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Nasze dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]