Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Potrzebujesz kantara dla konia? Wejdź na horse-trade.pl

Kantar to pospolity element uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, gdyż jedyną różnicą między nimi jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie bardzo rzadko się rozstają. Tym samym powinien on pasować do zarysu i rozmiaru głowy konia, jak również nie powodować u niego obtarć. Jak zatem wybrać najlepszy kantar? Na które jego właściwości powinno się zwrócić uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar skórzany czy podszywany?

Na rynku dostępne są różne warianty kantarów: sznurkowe, podszywane, skórzane i taśmowe. Te pierwsze, nazywane także halterami, są rekomendowane ze względu na sporą kontrolę, którą dżokej dzięki nim ma nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej komfortowy jest jednakże kantar skórzany lub taśmowy. Znacznie wyższy komfort dają kantary podszywane – przykładowo prawdziwym lub sztucznym futerkiem, które da się odpinać celem wyczyszczenia. Taki kantar wspaniale chroni przed powstaniem obtarć, a równocześnie pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas tresury czy spacerów.

Kantary – które dla kucy a które dla hanowerów?

Kantary dla koni wytwarzane są w paru rozmiarach. Najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym i źrebiętom. Kolejny to shetty (0), którego używają posiadacze pokaźniejszych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) został z kolei opracowany z myślą o kucach (np. walijskich) i rocznych koniach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średnich rozmiarów i pasują między innymi do hanowerów, koni wielkopolskich, fryzyjskich oraz półkrwi arabskiej. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie albo shire).

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]