Dlaczego koniom podaje się mesz?

Zobacz, gdzie kupić mesz.

Mesz to karma o wysokiej wartości odżywczej, która może być dawana wszystkim koniom niezależnie od ich ogólnego poziomu aktywności i trybu życia. Co kluczowe, mesz jest lekkostrawny i dostarcza organizmowi zwierzęcia składniki odżywcze, których zadaniem jest między innymi regulacja procesu trawienia i osłona układu trawiennego.

Czy mesz dla konia można wykonać na własną rękę?

Preparacja meszu dla konia na własną rękę jest zadaniem dość czasochłonnym, ale nie jest to nadmiernie trudne, a produkty do jego zrobienia są znajdziemy bez problemu w zasadzie wszędzie. Bazą każdego meszu dla konia są siemię lniane, otręby pszenne i owies. Czasami w przepisach na mesz wymienia się sól, jednakże sugerujemy dostarczyć ja zwierzęciu w lizawce, która da mu więcej uciechy. Prócz uprzednio wyszczególnionych składników mesz można wzbogacić o liczne frykasy kochane przez konie, jak przykładowo kawałki jabłek, rozmaryn, liście mięty, pokrzywa bądź susz rumianku. W internecie można odszukać wiele różnych przepisów na mesz dla koni, od niesłychanie prostych do takich z długą listą komponentów. Warto sprawdzić kilka z nich, żeby odkryć, który ostatecznie przypadnie do gustu naszemu koniu.

Z jaką częstotliwością dawać koniom mesz?

Wypada nadmienić, że poleca się podawać mesz zdrowym koniom 2 razy na tydzień, natomiast zwierzętom cierpiącym na kolki, wrzody lub inne problemy trawienne, weterynarze polecają tę dietę częściej, także każdego dnia. Niezmiernie istotne jest, aby mesz dawać koniom letni. Dlaczego? Jeden z głównych ingredientów meszu, a mianowicie siemię lniane, po podgrzaniu formuje żel, który potem pokrywa ściany jelit oraz żołądka zwierzęca, co w konsekwencji łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Ze względu na to, że własnoręczne przygotowanie meszu pochłania zwykle 3-4 godziny, w sklepach jeździeckich dostępne są gotowe mieszanki, które po dodaniu gorącej wody można po kilku minutach dać do spożycia koniowi.

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]