Potrzebujesz palcat? Sprawdź horse-trade.pl/pl/c/Baty%2C-Palcaty/29.
Zamawiając odzież jeździecką nie można zapomnieć o zaopatrzeniu się również w kluczowe akcesoria. Zarówno podczas poskramiania konia, w trakcie zawodów czy jazdy rekreacyjnej, konieczne jest zastosowanie palcatów oraz batów jeździeckich.
Baty oraz palcaty – charakterystyka i ich wykorzystanie
Wymienia się parę rodzajów batów jeździeckich: ujeżdzeniowe, powożeniowe, baty do lonżowania oraz naturalnie palcaty skokowe. Najczęściej wykorzystywane to:
– bat do lonżowania – jest z reguły długi na minimum 160 a maksimum 200 cm i służy do skłonienia zwierzęcia do ustawicznego chodu do przodu, zastopowania konia albo przykucia jego uwagi. Przy jego użyciu trener kontroluje konia, równocześnie pozostając w odpowiednim dystansie od zwierzęcia. Dzisiejsze baty do lonżowania produkowane są w głównej mierze z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, która sprawia, iż dobrze trzyma się ręki w każdych warunkach. Zwykle są składane, ale można zamówić również baty jednoczęściowe.
– bat ujeżdżeniowy – jest zdecydowanie krótszy (ma zwykle między 90 a 140 cm) i kończy się sznureczkiem. Używa się go w trakcie treningu, z rzadka w jeździe rekreacyjnej. Należy zaakcentować, iż wykorzystuje się go wyłącznie wtedy, gdy dżokej nie jest w stanie wyegzekwować od konia adekwatnego zachowania przy pomocy bodźców przekazywanych nogą bądź dłonią.
– palcat skokowy – często nazywany także szpicrutą, to najkrótszy typ bata – jego długość to ok 60-75 centymetrów. Kończy się zwykle klapką ze skóry, której dźwięk dyscyplinuje konia oraz skłania go do określonej reakcji. Palcatem uderza się delikatnie zwierzę w łopatkę, stąd też jest on tak krótki.
Palcatów oraz batów używaj z umiarem
Szpicrut oraz batów niezmiernie łatwo nadużyć, wobec tego wypada zawsze posługiwać się nimi rozważnie. Zbyt mocne smagnięcie może sprawić, że zamiast wypełnić polecenie zwierzę będzie bardziej niepokorne czy też zacznie asocjować daną przeszkodę z uczuciem cierpienia. Gdy bat albo palcat odcisnął ślad na skórze zwierzęcia to oznaka, iż jeździec uderza zapewne za mocno.
W czasie jazdy baty i palcaty trzymamy tak, aby były ułożone wzdłuż trzymanych wodzów. Jeżeli rączka kończy się pętlą, nie należy zakładać jej aż do nadgarstka, bowiem w razie upadku dżokej ryzykuje obrażenia.
Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków
Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail:
[email protected]