Czy warto uczestniczyć z dzieckiem w zajęciach baby sensory?

Dla najmłodszych zabawa nie jest tylko uciecha – poprawnie poprowadzona może przyśpieszać ich percepcję. Opiekuni, którzy chcą poszerzać umiejętności poznawcze swoich dzieci, mogą zapisać swoje pociechy na zajęcia sensoryczne.

Zajęcia baby sensory dla najmłodszych

Ogólnorozwojowe zajęcia sensoryczne to spotkania dla dzieci nie starszych niż 13 miesięcy, a więc niemowląt. Ten pierwszy rok życia jest niesłychanie istotny dla dziecka, gdyż następuje wówczas jego niezwykle intensywny rozwój fizyczny oraz mentalny. Na skutek doświadczeń sensorycznych w mózgu niemowlaka powstają w tym czasie miliony kolejnych połączeń. Tym samym powinno się zapewnić o jak najwięcej ciekawych atrakcji, które będą oddziaływać korzystnie na rozwój niemowlęcia. Zajęcia sensoryczne dla najmłodszych odbywają się w dwóch przedziałach wiekowych – dla maluchów do 6 miesiąca oraz tych w wieku od 7 do 13 miesiąca życia. Z uwagi na to, iż organizowane są dla niemowląt, trwają nie dłużej niż godzinę, która podzielona jest na fazy zabawy oraz wyciszenia. Podczas zajęć niemowlęta podejmują się różnych aktywności, które pobudzają ich rozwój psychiczny oraz umiejętności komunikacji i motoryczne.

Kreatywne zajęcia muzyczne dla dzieci

Jednym z najkorzystniej oddziałujących na rozwój niemowlaków bodźców jest dźwięk. Dzięki grze na różnorodnych instrumentach, zarówno małe, jak i starsze dzieci, rozwijają wyobraźnię i zdolność percepcji piękna, uczą się także zrozumienia tempa. Kontakt z muzyką w dzieciństwie podnosi umiejętności kognitywne maluchów, co później może stać się przyczyną lepszego opanowania zasad matematyki. Zajęcia muzyczne to również ciekawa zabawa z grupą rówieśników. W trakcie spotkań z muzyką wyzwalane są dźwięki na niskim pułapie głośności. Pod okiem doświadczonego w pracy z najmłodszymi instrumentalisty, maluchy dowiedzą się, iż dźwięki można tworzyć także za pośrednictwem różnorodnych rzeczy.