Krótki poradnik o optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Powszechność urządzeń takich jak smartfony albo tablety sprawia, że twórcy stron internetowych z większą ochotą przygotowują ich mobilne wersje. Jest to bardzo istotne z powodu zwiększonego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń mobilnych. Jest prosta zasada: jeśli chcesz mieć wielu użytkowników musisz stworzyć im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Dlatego właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak wykonać optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Istnieją rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować podejście „mobile friendly”, która wpływa na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, co najważniejsze musimy zadbać o to, aby strona wyświetlała się we właściwy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Należy również zapewnić szybkie wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Następnym oczywistym, ale niesamowicie istotnym elementem, jest czytelność. Projektując stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest też korzystanie z informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla wiadomości o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – skorzystaj z RWD

Pamiętanie o wymienionych wyżej zasadach na pewno przełoży się na zwiększenie ruchu na Twojej stronie. Osiągnąć to można na parę sposobów. Możemy zastosować na stronie zasady RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie proponowane przez Google. W niektórych sytuacjach nie jesteśmy w stanie zapewnić pełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń mobilnych. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga wykorzystania innego adresu URL. Jeśli strona zaprojektowana jest np. na WordPressie, możemy po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które sprawią, że strona będzie we właściwy sposób wyświetlała się także na urządzeniach przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w obecnej chwili niezbędny element projektowania stron.