Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Więcej o obrączkach Kraków na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu dzień ślubu jest niezmiernie poruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten łączy Państwa Młodych na zawsze, a oznaką ich uczucia, zaangażowania i lojalności są obrączki ślubne, które zakładają sobie na palce.

Historia oraz obyczaje związane z obrączkami

Początkowo nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, skutkiem tego mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu przekazanie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii ślubu. Mało osób wie jednak, że mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilka stuleci później. I chociaż wcześniej bywały sytuacje, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojenne wyprawy, aczkolwiek tradycja ta rozpowszechniła się szerzej w minionym stuleciu, a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, że czeka na niego żona, za którą walczy i której winien być wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w wielu państwach, jak przykładowo w Egipcie, na Słowacji, we Francji czy w Szwecji, zakłada się je na lewą rękę, którędy według starodawnych zabobonów biegnie mityczna “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz mierzy obrączki ślubne wspólnie, jednak obyczaj mówi, że kobieta nie powinna dokładać się do zakupu, ponieważ jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – wygraweruj cytat, imiona małżonka albo datę ślubu

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się delikatniejszym wzornictwem. Przez wiele wieków wytwarzano je z różnorodnych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Później wykorzystano do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub stal), które symbolizowały niezłomność miłości. Współcześnie do ich stworzenia stosuje się głównie złoto oraz platynę, które są oznaką ufności wobec małżonka. Naturalnie, są one także w wielu przypadkach ozdabiane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż najczęściej nabywane są ponadczasowe, proste złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch rodzajów złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, mają także nierzadko w ofercie ich grawerowanie. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu lub ważny dla młodej pary cytat.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]