Biżuteria, której już nie noszę – co z nią zrobić?

Wraz z wiekiem, modą, trendami zmieniają się nasze gusta i upodobania. Pierścionki, z którym kiedyś się nie rozstawałyśmy, dziś leżą na dnie kasetki i nawet jeśli z sentymentu bierzemy je do ręki, to czym prędzej odkładamy. Co zrobić z biżuterią, której nie chcesz już nosić?

Sprzedaj

To, że Tobie nie podoba się już naszyjnik czy kolczyki, nie znaczy, że nie znajdzie się nikt, kto się nimi nie zachwyci! Biżuterię możesz sprzedać – wystarczy wystawić ją na jednym (lub kilku) serwisach aukcyjnych (Allegro, OLX, Sprzedajemy). Spróbuj też sieci społecznościowych. Na Facebook znajdziesz takie grupy jak „kosmetyki, biżuteria, dodatki, ciuszki nowe i używane cała Polska” czy „Srebro nowe i używane sprzedaż”, gdzie możesz wystawić swoją biżuterię.

Jeśli masz biżuterię ze szlachetnych kruszców, lepiej wycenić ją u jubilera. Złotą lub platynową biżuterię możesz też sprzedać w skupie metali szlachetnych. Prowadzą je często jubilerzy. Jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie niż oddanie takiej biżuterii do lombardu, gdzie otrzymamy zaledwie część jej wartości rynkowej.

Sprezentuj

Nie chce ci się bawić w wystawianie naszyjników na sprzedaż lub masz sporo biżuterii o dość niskiej wartości? Zawsze możesz przekazać ją w prezencie. Oczywiście jedynie wtedy, kiedy biżuteria nie nosi śladów użycia (na przykład była nietrafionym prezentem). Pamiętaj też, by nie dawać takiej biżuterii osobie, która być może widziała ją na tobie, bo byłoby to dużym nietaktem.

Oddaj

Tak po prostu, za darmo, nieznanej osobie. Możesz to zrobić, dając ogłoszenie na własnym Facebook czy Instagramie wśród znajomych. Możesz też skorzystać z grup samopomocowych, (obecnych na FB), które działają w prawie każdym większym mieście. Ktoś się ucieszy, a Ty pozbędziesz się zagracających ci kasetkę wisiorków (i zrobisz miejsce na nowe).

Przerób

Większość biżuterii da się przerobić! Niekiedy wystarczy dodać nowe elementy, pokryć szkiełko innym kolorem emalii, owinąć część drucikiem imitując wire wrapping. Jeśli sama nie masz do tego umiejętności i cierpliwości popytaj czy ktoś wśród znajomych nie zajmuje się amatorsko robieniem biżuterii. Przeróbka niemodnego wisiorka może być tańsza niż zakup nowego, a jeśli wiążą się z nim jakieś wspomnienia, to przedłużysz jego żywot!

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/porady-i-ciekawostki/jak-nosic-bizuterie/bizuteria-ktorej-juz-nie-nosze-co-z-nia-zrobic/