Zastosowanie motoreduktorów

Jeśli potrzebujesz motoreduktora, zobacz tutaj.

Motoreduktor to po prostu nierozłączny układ napędowy złożony z przekładni oraz silnika. Jak działają motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? Dowiesz się wszystkiego z niniejszego artykułu.

Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają pracę konstruktorów

Motoreduktory pozwalają na efektywne wykorzystanie elektrycznych silników jako napęd w najróżniejszych zastosowaniach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem skuteczność przekładni nigdy nie jest 100%, stąd zawsze zauważalna jest nieduża dysproporcja pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne podzespoły jak hamulce czy sprzęgła. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane zestawy, które da się bez trudu dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb danej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a niekiedy miesięcy, na czasochłonne wyliczenia i testy pojedynczych kompletów części. W zależności od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do sporych, umiarkowanych bądź niewielkich obciążeń, a także do długiego lub krótkiego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto przekładnie kilkustopniowe, można osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich typy się wyróżnia?

Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka typów silników (BLDC, AC, DC oraz szeregowych), wyróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (z przekładnią walcową).

Brak raczej takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora jako napędu. Czy to produkcja żywności, przemysł lub logistyka, dzięki motoreduktorom poruszają się różne automaty, jak kolejki górskie, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome i wertykulatory. Szerokie spektrum ich wielkości, mocy oraz typów użytych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, że liczbę potencjalnych zestawów, jakie współcześnie mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach czy tysiącach, ale praktycznie w milionach.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]