Co warto wiedzieć o silnikach prądu stałego?

Zobacz, gdzie zaopatrzyć się w silniki szczotkowe.

Sporo rzeczy, z którymi stykamy się na co dzień i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, żeby działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe albo szczotkowe, małe bądź duże, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz tryb życia i pracy, tymczasem statystyczny obywatel najczęściej nie wie, z jakich podzespołów składają się ani jak funkcjonują te silniki.

Silniki DC – co trzeba wiedzieć?

Rolą silników DC jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od niemal dwóch wieków i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, dalszego rozwoju i w efekcie ich wprowadzenia do ogólnego użycia w wszelkiego typu maszynach, przyczyniły się badania i wynalazki znanych inżynierów połowy XIX wieku, jak np. Thomas Edison, Thomas Davenport oraz Moritz Jacobi. Silniki DC złożone są ze statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora, rotora i szczotek. Dzisiaj na co dzień stosowane są też silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego dość awaryjnego elementu, są postrzegane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są po prostu cenione za bezszelestne działanie orazwyjątkową niezawodność.

Gdzie używa się silników DC?

Stwierdzenie, że silniki elektryczne na prąd stały są stosowane właściwie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD/DVD albo w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneDC są podzespołem sterowanych zdalnie samochodów i pociągów, czyli zabawek, które uwielbialiśmy jako dzieci i które zapewne damy też naszym synom oraz córkom. Silniki tego typu znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych potrzebnych w wielu branżach przemysłu, m.in. budowlanej, produkcyjnej bądź wydobywczej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, bo napędzają tak chętnie używane segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silniki prądu stałego wykorzystują też hobbyści do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki DC o niskiej mocy bez trudu da się kupić w sklepach hobbystycznych bądź z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących niezawodne silniki od najlepszych marek.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]